inDENSE

Intenzifikace procesu zahuštěnou biomasou

Zvyšte účinnost biologického procesu čištění odpadních vod. Díky gravimetrické selekci těžších kalových částic systém inDENSE zlepšuje sedimentační vlastnosti kalu, napomáhá dosažení vyšší koncentrace aktivovaného kalu a zvyšuje účinnost biologického odstraňování fosforu.

Zvyšuje hodnoty koncentrace kalu

Zlepšuje sedimentační vlastnosti kalu

Zvyšuje účinnosti odstraňování dusíku a fosforu

Zabraňuje bytnění kalu

Zvyšuje provozní stabilitu ČOV

Cílem procesu inDENSE je zlepšit sedimentační vlastnosti kalu, při souběžném zvýšení účinnosti procesu biologického odstraňování fosforu. V důsledku vyšší koncentrace kalu a nižšího kalového indexu (stabilně až 70-80 ml/g) zabraňuje vyplavování kalu z dosazovací nádrže, a pomáhá tak zvýšit kapacitu ČOV, resp. snížit potřebný objem nádrží.

Detaily procesu:

Popis a schéma

Kal je do hydrocyklonů čerpán pod provozním tlakem 2-2,5 barů. Hydrocyklony směřují hustší /těžší částice kalu ke stěnám cyklonu a vytlačují je směrem dolů až k dolní výusti (10-20 % vstupního průtoku a přibližně 1/3 hmotnostního průtoku),odkud je tento kal vracen do systému v podobě vratného kalu.

Souběžně jsou lehčí částice tlačeny směrem ke středu hydrocyklonu a jsou vytlačovány nahoru přes horní přepad a dále odváděny ze systému ve formě přebytečného kalu.

SROVNÁNÍ BĚŽNÉHO KALU A VÝSTUPŮ inDENSE

Z leva: Aktivovaný kal; Vratný kal po inDENSE; Přebytečný kal po inDENSE;

Síly, které při tomto procesu, působí na částice kalu současně napomáhají jejich shlukování a mohou vést až ke vzniku aerobního granulovaného kalu.

Insalace systému

Výhodou technologie inDENSE je rovněž její snadná instalace a implementace do stávajícího technologického schématu ČOV. Součástí instalace je pouze inDENSE jednotka a potřebné čerpadlo. Technologii je možné instalovat přímo na potrubí odtahu kalu z dosazovací nádrže, nebo jako samostatnou sestavu instalovanou u jímky s odtahovaným kalem.

Provozní výsledky - Ephrata Borough (Filadelfie, USA)

Ephrata Borough se na ČOV potýkala s chronickými problémy s usazováním kalu od doby, kdy byla v roce 2011 instalována technologie BNR pro splnění nových limitů. V průběhu zimních měsících dosahoval kalový index hodnot až 300 ml/g.

Níže uvedený graf ukazuje výkonnost systému před a po instalaci procesu inDENSE. Jak mile byl systém inDENSE uveden do provozu, došlo k okamžitému snížení objem usazeného kalu(SSV) a kalového indexu (SVI) se zvýšením koncentrace kalu (MLSS). Kalový index se vlivem technologie inDENSE trvale pohybuje v rozmezí 70-80 ml/g. Díky selekci a recirkulaci zahuštěné biomasy lze stabilně dosahovat významně nižších hodnot kalového indexu.

Demonstrační zařízení BIOCOS-inDENSE v Soyenu (Německo)

Kombinuje proces cyklického aktivovaného kalu BIOCOS s anaerobním selektorem a technologií inDENSE. Selekce a recirkulace zahuštěné biomasy umožnila během zkušební doby snížit nebo stabilizovat kalový index. Současně lze pozorovat interakci mezi vlastnostmi usazování a bio-P-aktivitou Během přechodného období trvajícího přibližně půl roku klesl naměřený kalový index z původních 140 ml/g (viz obrázek: instalace cyklonu 17. února) na cca 60 ml/g, zatímco účinnost odstraňování fosforu se zvýšila z cca 60% na více než 80 %.

Selekce zahuštěné biomasy umožňuje během provozní doby snížit nebo stabilizovat kalový index. Současně lze pozorovat interakci mezi vlastnostmi usazování a bio-P-aktivitou.

Doplňující videa:

Zavolejte nám

Získejte profesionální řešení na míru. Navštivte naši stránku s kontakty a zavolejte nám, nebo napište e-mail. Sídlíme ve městě Slatiňany v okrese Chrudim, obchodní zastoupení máme po celé ČR, v Polsku a na Slovensku.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Prohlédněte si Zásady ochrany osobních údajů.